Dentysta dla dzieci – Tarchomin, Łomianki

Dla każdego rodzica ten dzień jest równie stresujący jak i dla dziecka. Mowa o pierwszej wizycie u stomatologa dziecięcego z naszą pociechą. Większość dorosłych dostaje bólu brzucha na samą myśl o wizycie u dentysty, a co dopiero ma czuć wystraszone dziecko, które nie wie, czego może się spodziewać. Może tylko bazować na opowieściach swoich rówieśników, którzy mają tę „przygodę” już za sobą, lecz z reguły nie są to przyjemne opowieści.

Potęgują one strach, wstyd, stres, a w skrajnych przypadkach – agresję podczas bronienia się przed wejściem do gabinetu. Z tego powodu niezmiernie ważne jest odpowiednie podejście do małego pacjenta. Na barkach stomatologa spoczywa odpowiedzialność za przyszłe nastawienie do fotela dentystycznego nieświadomego dziecka. Musi on w taki sposób rozmawiać z dzieckiem, aby ból i strach zamienić w ciekawość i poczucie bezpieczeństwa. Przyzwyczajanie dzieci od najmłodszego wieku do fotela stomatologicznego zaoszczędzi rodzicom wielu kłótni i płaczu ze strony dziecka w kolejnych latach.

dentysta dziecięcy łomianki

Dentysta dziecięcy – Tarchomin, Łomianki

Rodzice powinni dbać o prawidłową higienę jamy ustnej swoich pociech od najmłodszych lat. Najważniejsza jest jednak profilaktyka w myśl powiedzenia – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym przypadku warto pamiętać o okresowej higienizacji jamy ustnej, czy też o lakowaniu i lakierowaniu zębów. Należy także zwrócić szczególną uwagę na próchnicę, która często dotyka młode dzieci.

Pierwsza wizyta u dentysty musi być odpowiednio zaplanowana. Rodzice muszą przygotować swoją pociechę do tego stresującego wydarzenia. Należy uświadomić co dokładnie będzie robił „Pan doktor”, lecz używając słów, które nie wystraszą dziecka. Opis ten powinien być zrozumiały, ale także „bezbolesny”. Powinno się unikać trudnych sformułowań i zwrotów, które mogą brzmieć dla dziecka obco i przy okazji wystraszyć je.

Słowa takie jak „wiercenie„, „plombowanie„, „leczenie kanałowe” nie brzmią zachęcająco, więc warto je zastąpić sformułowaniami i zapewnieniami, że wszystkie te czynności będą wykonywane dla dobra naszej pociechy i w celu uśmierzenia lub zapobieżenia bólowi. Wydarzenie to można przedstawić dziecku jako przygodę, którą każdy musi przeżyć.

stomatologia dziecięca łomianki

Stomatologia dziecięca –  Tarchomin, Łomianki

Kolejnym krokiem oswajania dziecka z leczeniem zębów jest sam kontakt ze stomatologiem. Bezpośredni kontakt i rozmowa pomogą rozładować stres i napięcie, a humorystyczne podejście i szeroki uśmiech sprawią, że dziecko choć na chwilę zapomni, że znajduje się w gabinecie stomatologicznym. Bolesne znieczulenie za pomocą strzykawki można bez problemu zastąpić znieczuleniem w spray’u, dzięki któremu młody pacjent nie będzie czuł bólu podczas zabiegu.

Chwalenie dziecka za odwagę i dzielność podczas pobytu na fotelu to klucz to zdobycia zaufania i do odciągnięcia myśli od ewentualnego bólu. W celu zapewnienia dobrych wspomnień z wizyty u dentysty, dziecko powinno być nagradzane. Dzięki temu każda wizyta dziecka u stomatologa będzie możliwością do wykazania swojej odwagi oraz otrzymania przy okazji nalepki „dzielnego pacjenta”.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl