Na czym polega lakowanie zębów?

Zabieg ten inaczej nazywany jest uszczelnianiem, a jego celem jest zabezpieczenie zębów stałych, jak i mlecznych przed powstaniem niepożądanej próchnicy. Lakowanie jest zabiegiem typowo profilaktycznym. Stomatolog wypełnia lakiem wszelkie bruzdy oraz szczeliny, które występują w uzębieniu każdej osoby. Materiał ten nie tylko zabezpiecza zęby, ale również prowadzi do uwolnienia jonów fluoru, a to właśnie one zwalczają próchnicę.

Lakowanie jest zabiegiem łatwym i zupełnie bezbolesnym. Na samym początku dentysta oczyszcza ząb, osusza, by następnie nałożyć lak we wszystkie zagłębienia i szczeliny. Materiał należy utwardzić za pomocą profesjonalnej lampy polimerazycyjnej.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Lakowanie wykonuje się w prywatnych gabinetach dentystycznych, a cena zabiegu to około 100 złotych na wszystkie zęby. NFZ refunduje zabieg w przypadku dzieci do 7. roku życia.

Które zęby powinno się lakować?

Powinno się lakować zęby zarówno mleczne, jak i stałe. Przede wszystkim trzonowe, przedtrzonowe oraz górne siekacze. Ze względu na ich specyficzną budowę, to właśnie na nich najczęściej gromadzą się resztki jedzenia. Usunięcie ich jest nieco trudniejsze niż w przypadku pozostałych zębów, a to prowadzi do częstego i szybkiego powstawania próchnicy.

Lakowanie zębów najczęściej przeprowadza się u dzieci. Stomatolodzy rekomendują wykonywanie zabiegu od razu po wyrżnięciu się każdego kolejnego zęba. W przypadku zębów stałych lakowanie powinno zacząć się od szóstek, które są pierwszymi zębami stałymi u pięcio- i sześciolatków. Szczególnie polecane jest lakowanie ósemek, które pojawiają się między 16. a 25 rokiem życia i praktycznie zawsze są narażone na pojawienie się próchnicy.

Czy lakowanie zębów jest zabiegiem skutecznym?

Tak naprawdę jego skuteczność zależy od tego, w jakim momencie się będzie chciało go wykonać. Może się okazać, że lakowanie zostanie przeprowadzone zbyt późno, kiedy już dojdzie do demineralizacji szkliwa. Wówczas zaaplikowany lak może szybko wypaść, czasem bez świadomości leczonego, a w tym miejscu pojawi się próchnica. Istnieje także prawdopodobieństwo powstania niewidocznego ubytku tuż po powierzchnią laku, a to grozi powstaniem jeszcze większego ubytku niż wcześniej.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-19.00
wt. 9.00-19.00
śr. 9.00-19.00
czw. 9.00-19.00
pt 9.00-19.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl