Leczenie kanałowe – co warto o nim wiedzieć?

Leczenie endodontyczne to jeden z zabiegów, którego najbardziej obawiają się pacjenci. Warto jednak zastanowić się, czy słusznie należy się bać tej procedury. W tym celu najlepiej zweryfikować krążące informacje i sprawdzić, jak wygląda leczenie kanałowe w praktyce.

Leczenie endodontyczne – na czym ono polega i kiedy jest zalecane?

Wykonanie leczenia endodontycznego pozwala na usunięcie zmienionej chorobowo miazgi z kanałów zębowych. Warto jednak wiedzieć, że jest ono zalecane w ostateczności, gdy nie ma innej możliwości uratowania zęba. Najczęściej się go wykonuje, w sytuacji, gdy jest:

  • zapalenie miazgi,
  • zgorzel miazgi,
  • uszkodzenie zęba.

Jednym z objawów, który powinien jak najszybciej skłonić do wizyty u stomatologa to nagła nadwrażliwość zęba oraz ból. Może to być oznaka toczącej się infekcji. Jeśli do tego dojdzie gorączka, konieczne jest pilne leczenie. Bagatelizowanie tego stanu może doprowadzić nie tylko do utraty zęba, ale również do rozprzestrzenienia się infekcji.

Czy leczenie endodontyczne boli?

Jedno z najczęściej powtarzanych stwierdzeń dotyczy bolesności leczenia kanałowego. Choć kiedyś faktyczne zabieg powodował duży dyskomfort u pacjenta, to obecnie sposób jego wykonania się różni. Przede wszystkim w nowoczesnych gabinetach używany jest specjalny mikroskop, który pozwala na precyzyjne oczyszczenie kanałów ze zmienionej chorobowo miazgi. Taką metodę leczenia endodontycznego znajdziesz także w gabinecie Dr Szadowski w Dziekanowie. Dzięki stosowaniu znieczulenia zabieg nie jest bolesny. Doświadczony stomatolog dobierze odpowiednie i skuteczne sposoby, na to, aby maksymalnie zwiększyć komfort podczas leczenia.

Czy lecenie endodontyczne można wykonać na 1 wizycie?

Kolejnym mit, który zakorzenił się w świadomości pacjentów, dotyczy wielu wizyt potrzebnych na przeprowadzenie endodoncji. Obecnie nie ma to nic wspólnego z prawdą. W większości przypadków leczenie kanałowe może być przeprowadzone podczas 1 wizyty i nie wymaga wcześniejszej antybiotykoterapii. Stosowanie leków czy większa liczba wizyt jest konieczna w trudniejszych i rzadszych przypadkach. 

Leczenie endodontyczne – sposób na uratowanie zęba

Wiele osób obawia się, że leczenie kanałowe to tylko rozwiązanie krótkoterminowe i będzie konieczne ekstrakcja. Warto jednak wiedzieć, że przy prawidłowo wykonanej endodoncji oraz odbudowie, ząb może posłużyć jeszcze przez wiele lat. Jest to z pewnością korzystniejsza alternatywa niż zastosowanie protez czy implantów. Należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, dzięki czemu uśmiech pozostanie pełny i piękny na dłużej. Zwlekanie z leczeniem może negatywnie wpłynąć na zdrowie nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-19.00
wt. 9.00-19.00
śr. 9.00-19.00
czw. 9.00-19.00
pt 9.00-19.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl