Leczenie próchnicy zębów w Gabinecie Szadowski

Jak dowodzą badania najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów jest właśnie próchnica. Za jej główną przyczynę uważa się nieodpowiednią higieną jamy ustnej oraz spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w cukry proste. To właśnie te dwa czynniki prowadzą do powstawania ubytków zębowych. Dlatego też tak istotne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia chorych zębów.

Próchnica zębów – na czym polega leczenie

Leczenie próchnicy zębów polega zarówno na podjęciu działań mających na celu zachowanie zęba jak i zapobieganie ewentualnym powikłaniom. Zainfekowany ząb nie jest w stanie sam się zregenerować, dlatego też leczenie stomatologiczne ma na celu zahamowanie rozwijającej się próchnicy.

Podczas zabiegu wypełniania ubytku w zębie, dentysta usuwa jego uszkodzone tkanki. Następnie w powstałym miejscu umieszcza materiał, który pozwala na odbudowanie danego zęba.

leczenie próchnicy zębów łomianki dziekanów

Jakie są sposoby leczenia próchnicy zębów?

Obecnie próchnicę zębów można leczyć za pomocą:

  • remineralizacji – jest to metoda wskazana jedynie w przypadku początkowej fazy rozwoju próchnicy, czyli stadium zauważalnym w postaci niedużego odwapnienia. Leczenie polega na starannym oczyszczeniu przez stomatologa miejsca zmienionego chorobowo i aplikacji żelu lub lakieru zawierającego w swym składzie związki fluoru. Opisana metoda wymaga kilkukrotnego powtórzenia.
  • plombowanie – jest ot metoda polegająca na całkowitym usunięciu fragmentu chorej tkanki. Stomatolog może przeprowadzić je przy użyciu wiertła, lasera lub specjalistycznego żelu, który ma za zadanie rozpuszczenie zmiany próchnicowej. Następnie powstały ubytek zostaje wypełniony przeznaczonym do tego materiałem powszechnie nazywanym plombą.

Wypełnianie ubytków

Ubytki zębowe powstałe na skutek rozwoju próchnicy uzupełnia się za pomocą różnych materiałów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • materiały kompozytowe – czyli materiały złożone, które są w powszechnym użyciu od ponad 30 lat. Stomatolodzy najczęściej sięgają po kompozyty utwardzane światłem. Ich głównym atutem jest to, że występują w wielu odcieniach co pozwala na idealne dobranie koloru wypełnienia do zęba pacjenta. Powoduje to, że plomba jest praktycznie niewidoczna. Materiały kompozytowe charakteryzują się także bardzo dużą trwałością.
  • amalgamat – czyli wypełnienie, którego podstawowym składnikiem jest rtęć. Głównym atutem tego materiału jest jego znaczna wytrzymałość oraz długi okres działania bakteriobójczego. Dużym minusem amalgamatu jest ciemna barwa wypełnienia co przekłada się na dużą widoczność plomb. Na chwilę obecną tego materiału używa się w do wypełniania zębów trzonowych oraz niewidocznych powierzchni zębowych.
  • szkło-jonomerowe – czyli złożone mieszanki różnych substancji. Główny atutem tych wypełnień jest zdolność do chemicznego wiązania się z tkankami zęba. Ponieważ w swym składzie zawierają fluor ich zastosowanie ma także działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi próchnicy. Dużą wadą tych materiałów jest jednak ich ciemna barwa oraz zdecydowani niższa trwałość.

Leczenie zaawansowanej próchnicy zębów

Na skutek migracji bakterii w głąb zęba, dochodzi do zakażenia tkanek miękkich. Jest to związane z wystąpieniem bólu zęba oraz jego wrażliwością na zmiany temperatury. Po rozpoznaniu takiego stan stomatolog zaleca z reguły  leczenie kanałowe polegające na podaniu znieczulenia miejscowego oraz usunięciu zainfekowanej miazgi zębowej.

W sytuacji, gdy stomatolog nie może dotrzeć do korzeni chorego zęba „zatruwa” go specjalnym preparatem. Po kilku dniach w ramach kolejnej wizyty dochodzi do usunięcia miazgi oraz oczyszczenia kanału zęba. Kolejny etap leczenia kanałowego polega na wypełnieniu pastą stomatologiczną i nałożeniu plomby. Opisane leczenie pozwala pacjentowi na zachowanie zęba. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jest on martwy i w związku z tym jest bardziej podatny na urazy.

Nie zaleca się odwlekania leczenia próchnicy, gdyż może to prowadzić do rozwoju zgorzeli, czyli rozkładu tkanek spowodowanego przez bakterie gnilne. Co w skutkach może prowadzić do ekstrakcji zęba lub nawet leczenia protetycznego.

Próchnica zębów – działania profilaktyczne

Jak wiadomo próchnicę zębów wywołuje między innymi płytka nazębna. Dlatego też należy mieć na uwadze odpowiednią higienę jamy ustnej. W skład, której wchodzić powinno:

  • szczotkowanie zębów dwa razy dziennie
  • stosowanie pasty do zębów z fluorem
  • wymianie szczoteczki do zębów co 3-4 miesiące
  • codzienne stosowanie nici dentystycznych.

Warto pamiętać, że używanie zarówno pasty jak i płynów do płukania ust zawierających w swoim składzie fluor, może w znacznym stopniu pomóc w walce z próchnicą jak również spowodować, że zęby będą zdrowsze i mocniejsze.

Również dieta odgrywa dużą rolę w profilaktyce próchnicy. Spożywanie ograniczonej ilości słodyczy w znacznym stopniu zredukuje produkcję kwasów przez płytkę nazębną. Pomocnym rozwiązaniem jest spożywanie pokarmów bogatych w wapń. Ważne jest także ograniczenie ilości pitych napoi słodzonych.

Warto też mieć przy sobie gumę do żucia, która zapobiega próchnicy poprzez stymulację wydzielania śliny. Im więcej śliny tym lepiej oczyszczone są zęby z resztek pokarmowych. Należy jednak pamiętać o tym,a by nie żuć gumy więcej niż 15 minut. Zbyt długie żucie może wywołać zwyrodnienie w stawie skroniowo-żuchwowym.

Podatność na próchnicę zębów uwarunkowana jest indywidualnymi predyspozycjami oraz niektórymi chorobami.

Warto pamiętać, że próchnica mogę tworzyć się zarówno w zębach mlecznych jak i stałych. Dlatego też zaleca się wizyty w gabinecie stomatologicznym przynajmniej co 6 miesięcy.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-19.00
wt. 9.00-19.00
śr. 9.00-19.00
czw. 9.00-19.00
pt 9.00-19.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl