Ortodonta łomianki – Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Wadami zgryzu oraz ich korygowaniem zajmuje się ortodoncja. W dzisiejszych czasach poziom rozwoju tej dziedziny stomatologii pozwala na wyleczenie najbardziej skomplikowanych zniekształceń. O konieczności konsultacji ortodontycznej decyduje lekarz stomatolog.

Termin pierwszej konsultacji ortodontycznej – ortodonta dziecięcy Łomianki

Mylnym jest przekonanie, że do ortodonty należy zgłosić dziecko dopiero, gdy będzie ono miało wszystkie stałe zęby. Już od najmłodszych lat dzieci kształtują w sobie różne przyzwyczajenia, które mają negatywny wpływ na układ szczęki.

Do takich należy ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, oddychanie przez usta, a przede wszystkim ssanie smoczka, czy picie z butelki ze smoczkiem przez długi czas.

Ortodonta ma za zadanie pokazać rodzicom, w jaki sposób oduczyć dziecko tych złych nawyków, które kontynuowane, będą jeszcze bardziej pogłębiać zniekształcenia.

Lekarz może ewentualnie zalecić zakładanie tzw. płytki przedsionkowej, która jest najprostszym aparatem ortodontycznym. Jej wygląd do złudzenia przypomina smoczek z półkolistą płytką, wykonaną z plastiku. Ma ona za zadanie otoczyć łuk zębów, aby utrzymywać je na prawidłowym poziomie.

Stąd wniosek, że pierwsza wizyta u ortodonty powinna odbyć się około 3 roku życia. Jeśli jednak nasze dziecko nie trafi do specjalisty w tym czasie, to wizyta powinna się odbyć nie później niż przed ukończeniem 6 roku życia. Jest to czas, kiedy zaczynają wyżynać się zęby stałe. Ortodonta oceni, czy są jakieś wady w ukształtowaniu szczęki i z pewnością zaleci kontrolne wizyty co jakiś czas, w zależności od tego, czy należy już zacząć korektę układu zębowego, czy też nie.

W przypadku stwierdzenia, że na razie nie ma potrzeby niczego poprawić, kolejna wizyta nastąpi prawdopodobnie w momencie pojawienia się stałych zębów przednich. Do tego czasu lekarz może ewentualnie skupić się na pobudzaniu wzrostu szczęk i wyrównywaniu ich proporcji. Momentem odpowiednim na dokonywanie istotnych korekt w układzie szczękowym jest wiek około 14 lat, kiedy to dziecko powinno już mieć wszystkie zęby stałe.

Prostowanie zębów w gabinecie w Łomiankach – jaki jest tego cel?

 

Głównym celem prostowania uzębienia są oczywiście względy zdrowotne. Prawidłowy zgryz to gwarancja zdrowia. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać higienę wyprostowanych zębów, są po prostu łatwiejsze do czyszczenia, mniej narażone na próchnicę, choroby przyzębia czy wszelkiego rodzaju stany zapalne.

Zęby źle ustawione są bardziej podatne na uszkodzenia czy choroby, częściej się ścierają a co za tym idzie, powodują pogłębianie się wad zgryzu, a niekiedy nawet zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych.

Na szczęście tak jak jeszcze 20 lat temu pacjenci decydowali się na aparaty ortodontyczne z powodów jedynie estetycznych, dziś świadomość jest zupełnie inna.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych pacjentów.

 

Wydawać by się mogło, że zakładanie aparatów ortodontycznych u dorosłych nie ma żadnego sensu, gdyż szczęka jest już ukształtowana. Nic bardziej mylnego. Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku naprawy układu szczęki, choć wiadomo, że proces ten może być dłuższy u dorosłych, niż u dzieci. Niektórzy dorośli chcą jedynie poprawić sobie urodę, ale w większości przypadków działanie ortodonty ma na celu przygotowanie pacjenta do dalszych działań stomatologicznych. Są to działania związane z przygotowaniem szczęki do odtworzenia, czy też zamknięcia miejsca po usuniętym zębie lub wprowadzaniem implantu lub mostu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych – aparaty ortodontyczne Łomianki

 

Dostępne są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome.

Aparaty ruchome dedykowane są dzieciom.

Mają one na celu pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w prawidłowy sposób. Zabiegi ortodontyczne to nie tylko rozsuwanie bądź ściskanie zębów, ale również korygowanie układu kostnego i nerwowo-mięśniowego. Wiadomo, że im wcześniej rozpocznie się korygowanie wad zgryzu, tym lepiej dla pacjenta. Można będzie zapobiec kolejnym korektom, a na pewno konieczności usunięcia zęba, które może być niezbędne aby osiągnąć prawidłowy układ łuku zębowego.

Niedogodnością noszenia aparatów ruchomych jest konieczność ich zakładania nie tylko na całą noc, ale również w ciągu dnia. Może to oznaczać, że dziecko będzie musiało zabierać aparat do szkoły. Czy będzie je zakładać – to inna sprawa, natomiast wiadomym jest, że okres nocny nie wystarczy do skorygowania wady.

W przypadku aparatów ruchomych pacjenci otrzymują specjalny kluczyk, którym trzeba co jakiś czas korygować aparat. Musi on być skręcany bądź rozkręcany, aby uzębienie układało się prawidłowo. Konieczne jest także regularne odwiedzanie gabinetu ortodontycznego, aby lekarz kontrolował i poprawiał ustawienia aparatu.

  • Aparaty stałe, jak sama nazwa wskazuje, zakładane i zdejmowane są jedynie przez lekarza i nosimy je 24 godziny na dobę. Stosowane są tylko w przypadku, jeśli pacjent ma uzębienie stałe. Mocowane są one za pomocą specjalnego kleju, którym przytwierdza się aparaty do zębów. Wyróżniamy kilka rodzajów aparatów stałych:
  • Aparat metalowy, który występuje w trzech kolorach: srebrnym, złotym lub może być pokryty specjalną emalią dostosowaną kolorystycznie do barwy zęba. Po wsunięciu łuku do slotu zamka, lekarz przytwierdza go gumkami w wybranym kolorze, lub w kolorze tegoż zamka.
  • Aparat estetyczny – jego zaletą jest możliwość doboru odpowiedniego koloru, który spowoduje, że nie będzie on znacząco odbiegał od koloru zębów. Wadą tego aparatu może być fakt, że należy unikać wszelkiego rodzaju potraw, które mogą powodować zabarwienie gumek, którymi przywiązuje się łuk do zamków. Ponadto aparat wygląda estetycznie i jest mało widoczny.
  • Aparat bezligaturowy jest najnowocześniejszym aparatem obecnie stosowanym. Jego technika polega na tym, że łuk zamykany jest w szczelinie zamka przy użyciu specjalnej klapki, a nie jak dotąd przy użyciu specjalnej gumki zwanej ligaturą. Zaletą tego aparatu jest swobodne przesuwanie się łuku, co przyczynia się do eliminowania tarcia a także znacznego zmniejszenia bólu. Ponadto czas korekcji ortodontycznej zdecydowanie się zmniejsza, a co za tym idzie, mniejsza jest liczba koniecznych wizyt w gabinecie ortodontycznym. Co więcej, z powodu braku gumek ligaturowych, ułatwione jest zachowanie higieny jamy ustnej, ponieważ nie przeszkadzają one w usuwaniu osadu nazębnego.
  • Aparat lingwalny, który określany jest również mianem niewidocznego, lub też językowego. Takim aparatem można skorygować większość wad zgryzu. Ma on tę zaletę, że jest praktycznie niewidoczny i stosowany jest dla pacjentów, którym właśnie zależy na tym, aby wyglądać estetycznie.

ortodonta łomianki

Przeciwwskazania do noszenia aparatów stałych.

Jeszcze do niedawna jednym z głównych przeciwwskazań do noszenia aparatu stałego ortodontycznego były wszelkiego rodzaju alergie na stopy metali. Obecna technika sprawiła, że możemy dobierać skład chemiczny, jaki ma być zastosowany do utworzenia aparatu. Tym samym można wyeliminować czynnik uczuleniowy.

Ważne jest, aby lekarz ortodonta wiedział, na co pacjent ma alergię. Obecnie jedynymi przeciwwskazaniami są nie wyleczone z próchnicy zęby, wszelkie choroby dziąseł i przyzębia. Dlatego najpierw trzeba wyleczyć wszelkie choroby, a następnie udać się do gabinetu ortodontycznego.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatów ortodontycznych

Choć jest sprawą oczywistą, że o zęby trzeba dbać zawsze, to jednak przy stałych aparatach zalecane jest dbanie o higienę podwójnie. Należy z większą starannością czyścić zęby, a pomoże nam w tym szereg akcesoriów, wyprodukowanych z myślą o pacjentach noszących aparaty. Należą do nich specjalne pasty, płyny, wyciorki, szczoteczki, a także irygatory.

Zachowanie odpowiedniej higieny może przyczynić się do szybszego zakończenia korekty, a na pewno pozwoli nam uniknąć dodatkowych kłopotów.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl