Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym Szadowski – Dziekanów, Łomianki

Jednym z zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Polega ono na usunięciu złogów miękkich i twardych z powierzchni zębów (tzw. płytki nazębnej). Zabieg ten pozwala również zlikwidować przebarwienia oraz niewielkie ilości kamienia nazębnego (który często pozostaje po zabiegu skalingu).

Piaskowanie zębów jest zabiegiem wskazanym przed wybielaniem zębów. Powinno się je również wykonywać jako uzupełnienie po skalingu. Ważną informacją jest, że zabieg piaskowania może wykonywać zarówno dentysta jak i higienistka stomatologiczna.

Piaskowanie zębów – przebieg zabiegu

Urządzeniem służącym do przeprowadzenia zabiegu piaskowania zębów jest piaskarka stomatologiczna. Podczas zabiegu z piaskarki wydobywa się strumień wody pod wysokim ciśnieniem zmieszanej z wodorowęglanem sodu – drobinami czyszczącymi powierzchnię zęba oraz z innymi składnikami, w tym pęcherzykami powietrza, dzięki którym możliwe jest wyczyszczenie najtrudniejszych szczelin międzyzębowych.

Podczas trwania piaskowania zębów w jamie ustnej pacjenta umieszczony jest odsysacz, który na bieżąco usuwa produkty uboczne zabiegu: resztki kamienia nazębnego, pokarmu oraz przede wszystkim resztki proszku czyszczącego zęby. Bezpośrednio po zabiegu odbywa się fluoryzacja zębów.

piaskowanie zębów łomianki dziekanów

Jakie są zalecenia po piaskowaniu zębów?

Bezpośrednio po zabiegu należy zachować tzw. białą dietę przez 48 godziny polegającą na przerwie w spożywaniu kawy, herbaty i innych napojów barwiących szkliwo. Zaleca się również wstrzemięźliwość nikotynową. Po dwóch dobach można wrócić do starych nawyków.

Nie wolno jednak zapomnieć, że wyłącznie przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej pozwoli nam cieszyć się efektami zabiegu piaskowania na dłużej. Należy zwrócić uwagę na szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie oraz stosowanie nici dentystycznej o płynów do płukania ust.

Kto może skorzystać z zabiegu piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów polecane jest szczególnie osobom, które:

 • są uzależnione od palenia papierosów
 • nadużywają picia kawy, herbaty lub wina
 • przeszły zabieg wybielania zębów
 • mają tendencję do przebarwień zębów
 • są użytkownikami aparatów ortodontycznych
 • mają zęby, które na siebie nachodzą

Częstotliwość zabiegu piaskowania zębów?

Osoby powyżej wymienione powinny skorzystać z zabiegu piaskowania zębów raz na kilka miesięcy. W przypadku zabiegu profilaktycznego wystarczy częstotliwość raz do roku. Systematyczne piaskowanie zębów pozwala na usunięcie zgromadzonego osadu na zębach, przebarwień, a także zabezpiecza nas przed chorobami dziąseł i zębów. Dzięki piaskowaniu zęby wyglądają znacznie.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu piaskowania zębów należy wymienić:

 • alergia na sód lub którykolwiek inny składnik płynu czyszczącego szkliwo
 • zapalenie dziąseł
 • zapalenie jamy ustnej
 • wrzody układu pokarmowego
 • przerwanie ciągłości błony śluzowej jamy ustnej
 • ból w jamie ustnej

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

Zabieg piaskowania zębów należy do zabiegów bezbolesnych i przeprowadzanych bez znieczulenia miejscowego. Sam zabieg wymaga od pacjenta otwartych ust przez czas 20-30 minut oraz akceptacji słonego posmaku płynu czyszczącego zęby. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się podrażnienie dziąseł, które ustępuje po kilku godzinach.

Zabieg piaskowania zębów jest bezpieczny. Skutecznie usuwa przebarwienia, resztki pokarmu, kamienia nazębnego oraz płytkę nazębną nawet z trudno dostępnych miejsc. Piaskowanie zębów ma duże walory estetyczne oraz zdrowotne. Przeciwdziała rozwojowi bakterii w jamie ustnej, dzięki czemu chroni przez rozwojem próchnicy oraz innych chorób. Utrzymuje stan jamy ustnej w zdrowiu a zęby pozostawia czyste, gładkie i lśniące.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl