Resekcja wierzchołka zęba

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej zazwyczaj kojarzą się z ekstrakcją zęba. Warto jednak wiedzieć, że interwencja chirurgiczna nie zawsze dotyczy tej kwestii. W niektórych sytuacjach niezbędna jest resekcja wierzchołka zęba. Dowiedz się, na czym polega ten zabieg oraz jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.

Czym jest resekcja wierzchołka zęba?

Przy zmianach chorobowych korzenia zęba wielu pacjentów obawia się, że nadaje się on jedynie do usunięcia. Warto jednak wiedzieć, że resekcja wierzchołka pozwala na uratowanie uzębienia. Zabieg polega na usunięciu części korzenia lub wierzchołka, w którym nastąpiły niemożliwe do wyleczenia zmiany chorobowe. W miejsce ubytku wstawiane jest biokompatybilne wypełnienie. Resekcję wierzchołka zęba wykonasz w gabinecie Dr Szadowski w Dziekanowie.

Jakie są wskazania do wykonania resekcji wierzchołka zęba?

Stomatolog może zalecić wykonanie tego zabiegu, gdy:

  • nie ma możliwości leczenia kanałowego np. poprzez nietypową budowę zęba lub przy jego infekcji,
  • doszło do powikłań po endodoncji,
  • występują ropnie okołowierzchołkowe czy torbiele,
  • ząb obumarł,
  • doszło do złamania wierzchołka.

Wykonanie resekcji wierzchołka zęba to skuteczny sposób na to, by go uratować, zwłaszcza gdy nie ma możliwości wykorzystania innych metod leczenia, np. endodoncji. Natomiast jeśli występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu, takie jak: infekcje jamy ustnej, opryszczka, parodontoza, cukrzyca czy ciąża, to nierzadko jedyną alternatywą jest usunięcie chorego zęba. 

Czy resekcja wierzchołka zęba boli?

Wielu pacjentów przed zabiegiem stomatologicznym obawia się bólu. Warto jednak wiedzieć, że resekcja wierzchołka zęba jest przeprowadzana z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Zanim dojdzie do zabiegu, niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, które umożliwia dokładne zapoznanie się z anatomią szczęki pacjenta. W niektórych sytuacjach konieczna może się okazać także antybiotykoterapia. Po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań stomatolog podaje znieczulenie i przechodzi do usunięcia fragmentu zmienionego chorobowo wierzchołka oraz opracowaniu zęba. Zaraz po tym odsłonięty kanał korzeniowy jest wypełniany, a następnie ubytek w kości. Na końcu zostają założone szwy.  

Do normalnych objawów po zabiegu należy tkliwość czy obrzęk – dlatego warto przed resekcją wierzchołka zęba zadbać o leki przeciwbólowe, pomocne będą także zimne okłady. Jednak dyskomfort powinien minąć w ciągu kilku dni. Należy pamiętać o tym, aby ściśle stosować się do zaleceń pozabiegowych stomatologa, takich jak unikanie aktywności fizycznych tuż po leczeniu czy używanie odpowiednich środków antyseptycznych. Rekonwalescencja zwykle trwa około 10 dni. 

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl