RTG Zębów – prześwietlenie zęba – Dziekanów, Łomianki

W naszym gabinecie stosujemy diagnostykę na najwyższym poziomie. Dzięki temu przed podjęciem leczenia możemy dokładnie rozpoznać źródło problemu. Wiele zabiegów stomatologicznych wymaga poprzedzenia diagnostyki radiologicznej. Niezbędny sprzęt jest na wyposażeniu naszego gabinetu, wszystkie badania radiologiczne wykonujemy na miejscu. W ramach badań wykorzystujemy radiowizjograf i pantomograf.

Radiowizjografia stomatologiczna – czym jest?

W ramach radiowizjografii wykonuje się punktowe zdjęcia uzębienia. Radiowizjograf stomatologiczny pozwala na wykonanie zdjęcia umożliwiającego ocenę stanu korzenia, kości i kanałów. Zdjęcia radiowizjografem wykorzystywane są przy leczeniu kanałowym. Wykonuje się je przed, w trakcie leczenia w celu oceny długości kanałów, czy prawidłowości ich wypełnienia. Radiowizjograf jest także przydatny przy diagnozowaniu chorób przyzębia.

Pantomogram – zdjęcie pantomograficzne uzębienia

Zdjęcie pantomogramem daje obraz panoramiczny obejmujący nie tylko zęby, kości, ale także stawy skroniowo żuchwowe i zatoki szczękowe. Jedno zdjęcie pozwala na ocenę stanu całego uzębienia pacjenta. Obraz jest bardzo dokładny, może uwidocznić zmiany w obszarze twarzoczaszki, które nie dawały wcześniej objawów np. torbiele. Na podstawie zdjęcia lekarz stomatolog jest w stanie ocenić stan zębów (próchnica), przyzębia, nieprawidłowości w budowie korzeni i jakość istniejących wypełnień. Pantomogram jest obrazem powiększonym o około 15% w stosunku do rzeczywistych wymiarów.

Prześwietlenie zęba RTG – przebieg badania

Do wykonania zdjęcia wykorzystuje się promienie rentgenowskie, dlatego przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie wszystkich metalowych ozdób znajdujących się w okolicy twarzy oraz założenie specjalnego fartucha ochronnego. Do badania pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, można je wykonywać od ręki. Pacjent proszony jest o podejście do aparatu i chwycenie zębami specjalnego uchwytu. Badanie jest bardzo krótkie i bezbolesne.

Wskazania do wykonania zdjęcia RTG

Badanie pantomografem może być zlecone przez stomatologa w ramach profilaktycznej oceny stanu uzębienia. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pantomogram jest także przydatny przy leczeniu głębokiej próchnicy zębów, urazach szczęki, usuwaniu zatrzymanych zębów (ósemki), zakładaniu implantów. Pantomograf wykorzystywany jest także do diagnostyki w ramach zabiegów chirurgicznych nieobejmujących szczęki, np. przed usunięciem zaćmy w celu wykluczenia ognisk zapalnych.

Pantomograf – bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Pantomograf wykorzystuje niewielkie dawki promieniowania, jest badaniem bezpiecznym. Pacjent otrzyma mniejszą dawkę promieniowania wykonując jedno zdjęcie pantomograficzne niż gdyby wykonał kilka punktowych zdjęć pojedynczych zębów. Ponieważ promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu, ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania badania. Zdęcia pantomograficzne wykonuje się u ciężarnych tylko w nagłych wypadkach np. przy dużych urazach. Zawsze należy poinformować stomatologa o ciąży lub o podejrzeniu ciąży.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl