Jakie efekty zapewnia skaling i jak często należy go wykonywać?

Skaling to jeden z popularniejszych zabiegów stomatologicznych, który sprowadza się do usuwania kamienia nazębnego. Oprócz korzyści czysto estetycznych, ma również znaczący wpływ na poprawę stanu jamy ustnej. Jego wykonywanie jest bardzo ważne, dlatego naturalne jest pytanie, jak często powinniśmy się mu poddawać.

Kamień nazębny – charakterystyka i przyczyny powstawania

Czym właściwie jest kamień nazębny? To zwapniała płytka, która stopniowo narasta i przekształca się w przebarwienia i złogi zlokalizowane na zębach. Miejscem, w którym najczęściej się pojawia, jest okolica przy dziąsłach, a jest niebezpieczny dlatego, że stanowi środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, które wywołują próchnicę. Nieusunięty sprawia, że uzębienie staje się bardziej podatne na jej pojawienie się. Wzrasta również ryzyko rozwoju paradontozy i zapalenia dziąseł. Przyczyną powstawania kamienia jest niewystarczająco dokładne czyszczenie zębów. Może występować ono nawet wtedy, gdy używamy w tym celu szczoteczki i nici dentystycznej, bowiem osiągnięcie całkowitej czystości zębów nie jest realne. Czynnikiem sprzyjającym narastaniu zwapniałej płytki jest spożywanie dużych ilości takich napojów jak: herbata, kawa, czerwone wino oraz jagody.

Cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem

Kluczowa w przypadku skalingu jest regularność jego wykonywania przy jednoczesnym zachowaniu rozsądku i umiaru. Zbyt częste usuwanie kamienia nazębnego również może być ryzykowne. Optymalne jest poddawanie się mu raz lub dwa razy w roku, konsultując to ze swoim stomatologiem podczas rutynowej wizyty kontrolnej. Specjalista dokona przeglądu uzębienia i oceni ilość kamienia, który zebrał się na jego powierzchni, by następnie orzec, czy jest to właściwy moment na przeprowadzenie skalingu.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl