Dziecko na wizycie u dentysty Dr Szadowski Implantologia i Stomatologia Estetyczna

Higiena jamy ustnej u dziecka – stomatologia dziecięca – Łomianki, Dziekanów

Chociaż dla większości rodziców konieczność dbania o higienę jamy ustnej dzieci jest oczywistością, to statystyki Polskiej Organizacji Zdrowia na temat stanu uzębienia polskich dzieci nie nastrajają zbyt optymistycznie. Ubytki ma aż 90% dzieci w wieku szkolnym, ale problemy z próchnicą pojawiają się znacznie wcześniej – przeciętny pięciolatek ma aż trzy zęby dotknięte tą przypadłością. Przyczyn takiego stanu należy doszukiwać się przede wszystkim w niewłaściwej higienie jamy ustnej oraz nieodpowiednich nawykach żywieniowych. Tymczasem wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy u dzieci.

Higiena jamy ustnej u dziecka – stomatologia dziecięca

Higienę jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć już w pierwszych tygodniach jego życia. Po każdym posiłku (zwłaszcza, jeżeli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym) należy przemywać początkowo dziąsła, a później pierwsze zęby dziecka gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku.

Z czasem gazik można zastąpić silikonową szczoteczką nakładaną na palec rodzica lub specjalną, miękką szczoteczką dedykowaną dla niemowląt. W przypadku niemowląt do mycia używamy nadal wody lub rumianku, a gdy maluch nieco podrośnie – zastępujemy ją specjalistyczną pastą do zębów dla dzieci. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku najmłodszych dzieci ilość pasty powinna być minimalna (wystarczy lekkie maźnięcie nią szczoteczki) i stopniowo zwiększać się wraz z wiekiem dziecka.
>

Część dentystów zaleca, by przygodę z myciem zębów rozpocząć od past o słodkim, owocowym smaku, który maluchy szybko akceptują, dzięki czemu chętnie poddają się codziennym zabiegom pielęgnacyjnym. Inni są zdania, że używanie pasty o przyjemnym smaku sprawia, że trudniej jest nauczyć dziecko wypluwania jej nadmiaru. Decyzja należy do rodzica, który dokonując wyboru pasty powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne upodobania swojego dziecka.

Obok prawidłowej higieny jamy ustnej, czynnikiem który w decydujący sposób wpływa na stan uzębienia u dzieci, jest dieta. Główną pożywką dla bakterii jest cukier, którego, niestety, nie brakuje w diecie dzieci. Słodycze, gazowane napoje, ale nie tylko – cukier jest obecny w wielu produktach, nawet takich, w których niekoniecznie się go spodziewamy. Tymczasem jego eliminacja z codziennej diety dziecka (zwłaszcza do drugiego roku życia) w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia zębów i ograniczenie rozwoju próchnicy.

O właściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej u dzieci należy dbać w zasadzie już od urodzenia. Im szybciej dziecko przyzwyczai się do codziennego mycia ząbków, tym jest większa szansa, że nie będzie o tym zapominać w przyszłości, Dlatego szczotkujmy zęby razem z maluchem już od najmłodszych lat, a w przypadku nieco starszych dzieci – kontrolujmy efekty ich samodzielnego mycia zębów.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-20.00
wt. 11.00-20.00
śr. 11.00-20.00
czw. 11.00-20.00
pt 9.00-20.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl