Zdjęcia pantomograficzne

Wykonanie niektórych zabiegów dentystycznych wymaga ogromnej precyzji oraz analizy struktury anatomicznej szczęki. W takich sytuacjach wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt o nazwie pantomograf. Dowiedz się, kiedy wykonuje się zdjęcia pantomograficzne oraz jak przebiega ten proces.

Zdjęcia pantomograficzne – czym są?

Zdjęcia pantomograficzne są znane także pod nazwą RTG. Pozwalają na uzyskanie panoramicznego prześwietlenia ukazującego wszystkie zęby, a także strukturę szczęki i żuchwy. Dzięki temu stomatolog ma szansę nie tylko zapoznać się z budową anatomiczną, ale także ocenić stan uzębienia pacjenta. Panorama zębów pozwala także na wczesne wykrycie zmian próchniczych, zatrzymanych zębów czy ewentualnych nieprawidłowości lub ognisk zapalnych. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest w zupełności bezbolesne, jednak należy pamiętać, że ze względu na użycie promieni rentgenowskich konieczne jest zachowanie ostrożności i wymagane jest zalecenie ku temu. Panoramę zdjęcia wykonasz w gabinecie Dr Szadowski w Dziekanowie

Jakie są wskazania do wykonania zdjęć pantomograficznych?

Choć wykorzystanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych jest niezwykle pomocne w procesie leczenia stomatologicznego, to w przypadku zdjęć pantomograficznych konieczne jest zalecenie lekarza. Wśród wskazań do ich wykonania można wymienić:

  • leczenie ortodontyczne

Przed założeniem aparatu ortodontycznego lub wdrożeniem innych metod leczenia wad zgryzu, lekarz może zalecić wykonanie zdjęć RTG zębów. Dzięki temu może zapoznać się nie tylko z budową uzębienia, ale również wykryć inne nieprawidłowości.

  • głębokie zmiany próchnicze

Jeśli pacjent cierpi na głębokie zmiany próchnicze, może dojść do innych powikłań, takich jak zgorzele czy zapalenie miazgi. Nierzadko stosowane jest wtedy leczenie endodontyczne. Dlatego wtedy wystawiane jest skierowanie na zdjęcie pantomograficzne zębów, pozwalające na ocenę ich stanu oraz analizę budowy. Dzięki temu przeprowadzenie zabiegu leczenia kanałowego jest znacznie dokładniejsze, a przy krótsze.

  • urazy szczęki

W przypadku doznania urazu szczęki czy żuchwy niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, takich jak pantomograf. 

  • leczenie implantologiczne

Warto wiedzieć, że zanim możliwe będzie założenie implantów, konieczna jest rzetelna diagnostyka kośćca oraz stanu szczęki. W przypadku małej gęstości lub wystąpienia ognisk zapalnych należy najpierw zadbać o wdrożenie prawidłowego leczenia. 

To tylko kilka sytuacji, w których wykorzystuje się zdjęcia pantomograficzne. Dzięki nim leczenie jest dokładniejsze.

Poznaj całą ofertę

Blog

 

Kontakt

Dr Szadowski
ul. Rolnicza 421
05-092 Dziekanów Polski

tel. 505 002 052
drszadowski@gmail.com

Godziny otwarcia

Pon. 9.00-19.00
wt. 9.00-19.00
śr. 9.00-19.00
czw. 9.00-19.00
pt 9.00-19.00

Copyright 2018 © Dr Szadowski

Designed by Designum.pl